FW5000008Q
DigiKey Part Number
FW5000008QDITR-ND - Tape & Reel (TR)
FW5000008QDICT-ND - Cut Tape (CT)
FW5000008QDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW5000008Q
Description
CRYSTAL 50.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 MHz ±10ppm Crystal 10pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
50 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±15ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Load Capacitance
10pF