FL0800008Q
DigiKey Part Number
31-FL0800008QTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-FL0800008QCT-ND - Cut Tape (CT)
31-FL0800008QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FL0800008Q
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz ±30ppm Crystal 12pF 500 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FL0800008Q Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
8 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.78mm)
Load Capacitance
12pF