DMTH4007LK3-13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 1,335
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
Vishay Siliconix
Vishay Siliconix
STMicroelectronics
N-Channel 40 V 16.8A (Ta), 70A (Tc) 2.6W (Ta) Surface Mount TO-252-3
TO-252-3
DMTH4007LK3-13
DigiKey Part Number
DMTH4007LK3-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMTH4007LK3-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMTH4007LK3-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH4007LK3-13
Description
MOSFET N-CH 40V 16.8A/70A TO252
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
29.1 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1895 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.6W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.3mOhm @ 20A, 10V