DMTH10H017LPDQ-13
DigiKey Part Number
31-DMTH10H017LPDQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH10H017LPDQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH10H017LPDQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH10H017LPDQ-13
Description
MOSFET 2N-CH 100V 13A PWRDI50
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 100V 13A (Ta), 59A (Tc) 1.5W (Ta), 93W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8 (Type E)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
28.6nC @ 10V
Manufacturer
Diodes Incorporated
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1986pF @ 50V
Digi-Reel®
Power - Max
1.5W (Ta), 93W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Grade
Automotive
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
13A (Ta), 59A (Tc)
Package / Case
8-PowerTDFN
Rds On (Max) @ Id, Vgs
17.4mOhm @ 17A, 10V
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type E)
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA