DMT3006LDK-7
DigiKey Part Number
DMT3006LDK-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMT3006LDK-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMT3006LDK-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT3006LDK-7
Description
MOSFET N-CH 30V 17.1A/46.2A 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 17.1A (Ta), 46.2A (Tc) 1.1W (Ta) Surface Mount V-DFN3030-8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22.6 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1320 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.1W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C