DMT12H090LFDF4-7
DigiKey Part Number
31-DMT12H090LFDF4-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMT12H090LFDF4-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMT12H090LFDF4-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT12H090LFDF4-7
Description
MOSFET N-CH 115V 3.4A 6DFN
Detailed Description
N-Channel 115 V 3.4A (Ta) 900mW (Ta) Surface Mount X2-DFN2020-6
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
251 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
900mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
115 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
X2-DFN2020-6
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
3V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
90mOhm @ 3.5A, 10V