DMP3007SFG-7
DigiKey Part Number
DMP3007SFG-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP3007SFG-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMP3007SFG-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP3007SFG-7
Description
MOSFET P-CH 30V 70A POWERDI3333
Detailed Description
P-Channel 30 V 70A (Tc) 2.8W (Ta) Surface Mount POWERDI3333-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMP3007SFG-7 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
64.2 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2826 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.8W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
POWERDI3333-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6mOhm @ 11.5A, 10V