DMP10H400SK3-13
DigiKey Part Number
DMP10H400SK3-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP10H400SK3-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMP10H400SK3-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP10H400SK3-13
Description
MOSFET P-CH 100V 9A TO252-3
Detailed Description
P-Channel 100 V 9A (Tc) 42W (Tc) Surface Mount TO-252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMP10H400SK3-13 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17.5 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1239 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
42W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
240mOhm @ 5A, 10V