DMN10H170SVT-7
DigiKey Part Number
DMN10H170SVT-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN10H170SVT-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMN10H170SVT-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN10H170SVT-7
Description
MOSFET N-CH 100V 2.6A TSOT26
Detailed Description
N-Channel 100 V 2.6A (Ta) 1.2W (Ta) Surface Mount TSOT-26
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
9.7 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1167 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.2W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TSOT-26
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
160mOhm @ 5A, 10V