DM8W16AQ-13
DigiKey Part Number
31-DM8W16AQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DM8W16AQ-13
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO218
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 254A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218
Category
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
254A