DFLU1400-7
DigiKey Part Number
DFLU1400DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DFLU1400DICT-ND - Cut Tape (CT)
DFLU1400DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFLU1400-7
Description
DIODE STD 400V 1A POWERDI123
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 1A Surface Mount PowerDI™ 123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DFLU1400-7 Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 400 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
14pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 123
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.25 V @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)