DFLT40AQ-7
DigiKey Part Number
DFLT40AQ-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DFLT40AQ-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DFLT40AQ-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFLT40AQ-7
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC PWRDI 123
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 3.49A Ipp Tvs Diode Surface Mount PowerDI™ 123
Category
Power - Peak Pulse
225W
Mfr
Power Line Protection
No
Digi-Reel®
Applications
Industrial, Multipurpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Package / Case
POWERDI®123
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.49A