DDZ9V1BQ-7
DigiKey Part Number
31-DDZ9V1BQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DDZ9V1BQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DDZ9V1BQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZ9V1BQ-7
Description
DIODE ZENER 9.1V 470MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 9.1 V 470 mW ±2.5% Surface Mount SOD-123
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2.5%
Package / Case
Power - Max
470 mW
Supplier Device Package
SOD-123
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 7 V