D33V0S1UG3LP20-7
DigiKey Part Number
31-D33V0S1UG3LP20-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-D33V0S1UG3LP20-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-D33V0S1UG3LP20-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D33V0S1UG3LP20-7
Description
TVS DIODE 33VWM 40V UDFN20203
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40V Clamp 180A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount U-DFN2020-3 (Type C)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
180A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
6660W (6.66kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
USB
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
474pF @ 1MHz
Unidirectional Channels
1
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
35V
Package / Case
3-UDFN Exposed Pad
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
40V