D15V0H1U2LP16-7
DigiKey Part Number
D15V0H1U2LP16-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
D15V0H1U2LP16-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
D15V0H1U2LP16-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15V0H1U2LP16-7
Description
TVS DIODE 15VWM 25VC U-DFN1616-2
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25V Clamp 90A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount U-DFN1616-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D15V0H1U2LP16-7 Models
Category
Power - Peak Pulse
2250W (2.25kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
700pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
2-UFDFN
Voltage - Breakdown (Min)
15.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
90A (8/20µs)