BZX84C2V7Q-7-F
DigiKey Part Number
31-BZX84C2V7Q-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZX84C2V7Q-7-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZX84C2V7Q-7-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C2V7Q-7-F
Description
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOT23
Detailed Description
Zener Diode 2.7 V 300 mW ±7.41% Surface Mount SOT-23-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±7.41%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1 V