BZT585B6V8TQ-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 3,350
Datasheet
Zener Diode 6.8 V 350 mW ±2% Surface Mount SOD-523
BZT585B6V8TQ-13
DigiKey Part Number
31-BZT585B6V8TQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT585B6V8TQ-13
Description
DIODE ZENER 6.8V 350MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
350 mW
Supplier Device Package
SOD-523
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V