BZT52HC24WF-7
DigiKey Part Number
BZT52HC24WF-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52HC24WF-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52HC24WF-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52HC24WF-7
Description
DIODE ZENER 24V 375MW SOD123F
Detailed Description
Zener Diode 24 V 375 mW ±5.83% Surface Mount SOD-123F
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5.83%
Package / Case
Power - Max
375 mW
Supplier Device Package
SOD-123F
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 16.8 V