BAT400D-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 203
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Infineon Technologies
In Stock: 19
Comchip Technology
Diode 40 V 500mA Surface Mount SOT-23-3
BAT400D-7
DigiKey Part Number
BAT400DDITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAT400D-7
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOT233
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BAT400D-7 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
125pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 500 mA