BAS70-04Q-7-F
DigiKey Part Number
BAS70-04Q-7-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS70-04Q-7-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
BAS70-04Q-7-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70-04Q-7-F
Description
DIODE ARR SCHOT 70V 70MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 70 V 70mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA