AP7387-33YR-13
DigiKey Part Number
31-AP7387-33YR-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7387-33YR-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7387-33YR-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7387-33YR-13
Description
IC REG LIN 3.3V 150MA SOT89R-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-89R-3
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Current Limit
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
60V
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-89R-3
Voltage Dropout (Max)
1.35V @ 150mA