AP7375Q-33Y-13
DigiKey Part Number
31-AP7375Q-33Y-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7375Q-33Y-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7375Q-33Y-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7375Q-33Y-13
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT89-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-89-3
Current - Quiescent (Iq)
8 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
85dB (1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
45V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-243AA
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 300mA