AP7375-18W5-7
DigiKey Part Number
31-AP7375-18W5-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7375-18W5-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7375-18W5-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7375-18W5-7
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-25
Category
Voltage Dropout (Max)
0.36V @ 100mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Control Features
Current Limit, Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
45V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V