AP7361EA-15ER-13
DigiKey Part Number
31-AP7361EA-15ER-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7361EA-15ER-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7361EA-15ER-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7361EA-15ER-13
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A SOT-223R
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223R
Current - Quiescent (Iq)
91 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Current Limit
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-223R
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V