AP7315Q-33W5-7
DigiKey Part Number
31-AP7315Q-33W5-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7315Q-33W5-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7315Q-33W5-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7315Q-33W5-7
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-25
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP7315Q-33W5-7 Models
Category
Current - Supply (Max)
100 µA
Mfr
PSRR
75dB (1kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
0.29V @ 150mA