AP2213D-3.3TRE1
DigiKey Part Number
AP2213D-3.3TRE1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2213D-3.3TRE1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2213D-3.3TRE1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2213D-3.3TRE1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-252-3
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
28 mA
Part Status
Active
PSRR
75dB (100Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA