AP2125KS-2.8TRG1
DigiKey Part Number
31-AP2125KS-2.8TRG1TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP2125KS-2.8TRG1CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP2125KS-2.8TRG1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2125KS-2.8TRG1
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SC-70-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SC-70-5
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
PSRR
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
SC-70-5
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 300mA