AP2115R5-3.3TRG1
DigiKey Part Number
31-AP2115R5-3.3TRG1TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP2115R5-3.3TRG1CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP2115R5-3.3TRG1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2115R5-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT89-5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-89-5
EDA/CAD Models
AP2115R5-3.3TRG1 Models
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
PSRR
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SOT-89-5/6
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-89-5
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 1A