AP1501A-K5G-13
DigiKey Part Number
AP1501A-K5G-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
AP1501A-K5G-13CT-ND - Cut Tape (CT)
AP1501A-K5G-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP1501A-K5G-13
Description
IC REG BUCK ADJ 5A TO263-5
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.23V 1 Output 5A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP1501A-K5G-13 Models
Mfr
Voltage - Output (Max)
37V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Not For New Designs
Frequency - Switching
150kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (TA)
Topology
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
TO-263-5
Voltage - Input (Min)
4.5V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
40V