AP1115BY28G-13 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 600mA SOT-89-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AP1115BY28G-13
DigiKey Part Number
AP1115BY28G-13DI-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP1115BY28G-13
Description
IC REG LINEAR 2.8V 600MA SOT89-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
60dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
18V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 600mA