3.0SMCJ26A-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 3,000
Datasheet
42.1V Clamp 71.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AC SMB
3.0SMCJ26A-13
DigiKey Part Number
31-3.0SMCJ26A-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMCJ26A-13
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V