1.5KE6V8CA-B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1,430
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 890
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 466
Comchip Technology
In Stock: 0
Comchip Technology
MCC (Micro Commercial Components)
STMicroelectronics
In Stock: 831
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
10.5V Clamp 143A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE6V8CA-B
DigiKey Part Number
1.5KE6V8CA-BDI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE6V8CA-B
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE6V8CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
143A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.8V
Voltage - Breakdown (Min)
6.45V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.5V