1.5KE15A-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 2,633
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Comchip Technology
Similar
Comchip Technology
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 928
Microchip Technology
In Stock: 1
Littelfuse Inc.
21.2V Clamp 71A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE15A-T
DigiKey Part Number
1.5KE15ADI-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE15A-T
Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE15A-T Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12.8V
Voltage - Breakdown (Min)
14.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.2V