1.5KE10A-B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1,412
Datasheet
Direct
In Stock: 2,306
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 859
Microchip Technology
Microchip Technology
14.5V Clamp 103A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE10A-B
DigiKey Part Number
1.5KE10A-BDI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE10A-B
Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE10A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
103A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.55V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
9.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.5V