EC381VM-05P
DigiKey Part Number
2861-EC381VM-05P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC381VM-05P
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Dinkle Corporation, USA
Current - IEC
14A
Series
Voltage - IEC
320 V
Packaging
Bulk
Current - UL
8 A
Part Status
Active
Voltage - UL
300 V
Type
Plug, Female Sockets
Wire Gauge or Range - AWG
14-28 AWG
Number of Positions
5
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-1.5mm²
Positions Per Level
5
Color
Green
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C
Pitch
0.150" (3.81mm)