2ESDV-10P
DigiKey Part Number
5239-2ESDV-10P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2ESDV-10P
Description
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Manufacturer
Dinkle Corporation, USA
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Current - IEC
18A
Packaging
Bulk
Voltage - IEC
600 V
Part Status
Active
Current - UL
15 A
Type
Plug, Female Sockets
Voltage - UL
300 V
Number of Positions
10
Wire Gauge or Range - AWG
12-30 AWG
Positions Per Level
10
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-2.5mm²
Number of Levels
1
Color
Green
Pitch
0.200" (5.08mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C