XB24CDMPIT-001
DigiKey Part Number
602-1961-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB24CDMPIT-001
Description
RF TXRX MOD ISM > 1GHZ TRACE TH
Customer Reference
Detailed Description
General ISM > 1GHz Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Trace Through Hole
Category
Sensitivity
-102dBm
Mfr
Serial Interfaces
SPI, UART
Packaging
Tray
Part Status
Not For New Designs
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Current - Receiving
31mA
RF Family/Standard
General ISM > 1GHz
Current - Transmitting
45mA
Modulation
DSSS
Mounting Type
Through Hole
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C