DRL-48V240W1EN
DigiKey Part Number
1145-DRL-48V240W1EN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRL-48V240W1EN
Description
AC/DC DIN RAIL 48V 240W - LYTE2
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
Category
Power (Watts)
240W
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
90.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Size / Dimension
4.87" L x 1.57" W x 4.60" H (123.7mm x 39.9mm x 116.8mm)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, KC, UKCA
Voltage - Output 1
48V
Current - Output (Max)
5A