15EDGK-5.08-03P-14-00L(H)
DigiKey Part Number
2388-15EDGK-5.08-03P-14-00L(H)TB-ND
Manufacturer
Degson
Manufacturer Product Number
15EDGK-5.08-03P-14-00L(H)
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
8 A
Manufacturer
Degson
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - mm²
0.5-1.5mm²
Type
Plug, Female Sockets
Color
Green
Number of Positions
3
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
3
Contact Mating Finish
Tin
Number of Levels
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.200" (5.08mm)
Screw Size
M2
Termination Style
Screw
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Wire Strip Length
7mm
Current - IEC
7A
Contact Material
Copper Alloy
Voltage - IEC
450 V