SW181004-1
DigiKey Part Number
2104-SW181004-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SW181004-1
Description
SPEAKER 4OHM 1W TOP PORT 92DB
Customer Reference
Detailed Description
4 Ohms General Purpose Speaker 1 W 900 Hz ~ 10 kHz Top Round
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
DB Unlimited
Power - Rated
1 W
Series
Power - Max
1.2 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Type
General Purpose
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency Range
900 Hz ~ 10 kHz
Termination
Solder Pads
Frequency - Self Resonant
900Hz
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Impedance
4 Ohms
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Efficiency - dBA
92.00
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Efficiency - Testing
100mm