C1608NP0189BGTS
DigiKey Part Number
3906-C1608NP0189BGTSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608NP0189BGTS
Description
CAP CER 1.8PF 50V C0G/NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
1.8 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)