C1005NP0100GGTS
DigiKey Part Number
3906-C1005NP0100GGTSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005NP0100GGTS
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
10 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)