GPB527C202BA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CW231-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GPB527C202BA |
Description | SWITCH PUSH SPST-NO 10A 125V |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Snap-In |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - AC 125 V |
Mfr | Voltage Rating - DC 28 V |
Series | Actuator Type Round, Button |
Packaging Bulk | Actuator Marking No Marking |
Part Status Active | Color - Actuator/Cap Amber |
Mounting Type Panel Mount, Snap-In | Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
Type Standard | Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
Circuit | Panel Cutout Dimensions Circular - 20.20mm Dia |
Switch Function Off-Mom | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |
Current Rating (Amps) 10A (AC/DC) | Base Product Number |