CWR-217-50-0000
CWR-217-50-0000
CWR-217-50-0000
DigiKey Part Number
CKR50G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR-217-50-0000
Description
CONN RCPT 50POS IDC GOLD
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Contact Finish
Gold
Contact Type
Female Socket
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
50
Pitch
0.100" (2.54mm)