CWR-181-25-0203
CWR-181-25-0203
CWR-181-25-0203
DigiKey Part Number
CFP25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR-181-25-0203
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS IDC
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Female Sockets Connector
Category
Termination
IDC, Ribbon Cable
Mfr
Contact Finish
Tin
Series
Contact Finish Thickness
100.0µin (2.54µm)
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
1A
Connector Style
Features
Feed Through, Strain Relief
Connector Type
Plug, Female Sockets
Color
Blue
Number of Positions
Dielectric Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Wire Gauge
28-30 AWG
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C