700LN001N48150D10023
700LN001N48150D10023
700LN001N48150D10023
DigiKey Part Number
267-1026-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
700LN001N48150D10023
Description
COUNTER LCD 6 CHAR 100-230V PNL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Time Counter (Hour Meter) 100 ~ 230VAC, 48 ~ 150VDC Panel Mount
Category
Display Characters - Height
0.196" (5.00mm)
Manufacturer
Curtis Instruments Inc.
Input Type
Voltage
Series
Voltage - Supply
100 ~ 230VAC, 48 ~ 150VDC
Packaging
Bulk
Reset
Non-Resettable
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 36.80mm x 24.10mm
Type
Time Counter (Hour Meter)
Mounting Type
Panel Mount
Operating Mode
Up
Termination Style
Connector
Time Format
99999.9hrs
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Number of Characters Per Row
6
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C