PYBE30-Q24-S24
DigiKey Part Number
179-PYBE30-Q24-S24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYBE30-Q24-S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 30W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 1.25A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
PYBE30-Q24-S24 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Efficiency
90%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.46" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1
Current - Output (Max)
1.25A
Base Product Number
Power (Watts)
30 W