PRQ75W-Q48-S24-D
DigiKey Part Number
179-PRQ75W-Q48-S24-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRQ75W-Q48-S24-D
Description
DC-DC ISOLATED, 75 W, 18~75 VDC
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 3.13A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRQ75W-Q48-S24-D Models
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
92%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.43" L x 1.58" W x 0.50" H (61.8mm x 40.2mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
3.13A
Standard Number
Power (Watts)
75 W