HSE-B20254-035H-01
DigiKey Part Number
102-4235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSE-B20254-035H-01
Description
HEAT SINK, EXTRUSION, TO-220, 25
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-220 Aluminum Alloy 5.2W @ 75°C Board Level, Vertical
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HSE-B20254-035H-01 Models
Category
Length
1.000" (25.40mm)
Mfr
Width
1.378" (35.00mm)
Series
Fin Height
0.500" (12.70mm)
Packaging
Box
Power Dissipation @ Temperature Rise
5.2W @ 75°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
4.42°C/W @ 200 LFM
Type
Board Level, Vertical
Thermal Resistance @ Natural
14.42°C/W