766163102GP
DigiKey Part Number
766-163-R1KP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
766163102GP
Description
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1k Ohm ±2% 160mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Number of Pins
16
Manufacturer
CTS Resistor Products
Power Per Element
160mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Circuit Type
Isolated
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Resistance (Ohms)
1k
Size / Dimension
0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Tolerance
±2%
Height - Seated (Max)
0.069" (1.75mm)